Ödeme Rehberi

Sanal POS Başvuru Öncesi Yapılması Gerekenler

Sanal POS hakkında detaylı bilgiye bir diğer içeriğimiz olan “Sanal POS Nedir?” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz. E-ticaret sitenizde ödeme almanın en kolay yollarından birisi sanal POS kullanımıdır. Şimdi sırasıyla sanal POS başvuru öncesi yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Ödeme Alacağınız Sanal POS Firma Seçimi

Sanal POS başvuru öncesinde hangi POS aracını kullanmanız gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Bu konuda hizmet veren birçok farklı firma mevcuttur. Kararınızı verdikten sonra bu firmaların sanal POS hizmetine başvuru yapmanız gerekmektedir. Özellikle firmanın sunduğu komisyon oranları, teknik destek ve güvenlik önlemleri gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Vergi Levhası Sahibi Olma

En çok merak edilen konulardan birisi de “Sanal POS başvuru için şirket gerekli midir?“. Şahıs adına sanal POS başvurusu yapmanız mümkün değildir. Gelir gideri olan, vergi ödeyebilen bir işletme üzerine sanal POS sahibi olabilirsiniz. Yalnızca bir şirket kurarak ya da başka birisinin şirketi üzerinden sanal POS başvurusu yapılabilmektedir. Dolayısıyla sanal POS başvurusu için bir vergi levhası sahibi olmanız gerekmektedir. Yasal olarak ödeme alabilmeniz için vergi levhanızın olması zorunludur. Ancak bu sayede gelirlerinizi resmileştirebilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

sanal pos başvuru için firma açma

Sanal POS Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Sanal POS sahibi olmadan önce başvuru sırasında ilgili kuruma iletmek üzere birkaç belge gerekli olacaktır. Bunlar ufak farklılıklar gösterse de genel hatlarıyla aşağıdaki belgelerden oluşmaktadır.

  • Kimlik Fotokopisi
  • İmza Sirküleri
  • Vergi Levhası
  • Şirket Sahibinin İkametgah Adresi
  • İBAN Bilgisini İçeren Bir Ekran Görüntüsü veya Dekont

Bu evrakları ilgili kuruma ibraz ettikten sonra POS sağlayıcınızın birkaç şartını daha gözetmeniz gerekmektedir. Sanal POS sitenize eklenmeden önce sağlayıcının dikkat ettiği en önemli hususlar şunlardır;

  • Web sitenizin erişiminde bir problem bulunmaması,
  • Satışa hazır ürün/ürünlerinizin bulunması,
  • Ödeme ekranında sorun olmaması,
  • Hakkımızda, iletişim ve özellikle güvenlik politikası, gizlilik sözleşmesi gibi yasal zorunluluk içeren sayfalarınızın eksiksiz bir şekilde sitenizde yer alması, bu sayfalarda firma bilgilerinin doğruluğu,
  • Web site kullanıcılarınızın iptal ve iade gibi işlemleri hakkında bilgilere ulaşabilmesi vb.

SONUÇ:

Gerekli evrakları ilgili POS sağlayıcınıza iletmeniz durumunda yukarıda belirtilen gereklilikleri de sağlamanız halinde sanal POS’unuz sorunsuz bir şekilde alınmış olacaktır. Bu aşamadan sonra site üzerinde POS’un entegrasyonu ve ödeme ayarlarını yapmanız gerekecektir. Bu konuda en iyi çözümlerden birisi “POS Entegrator” kullanmanız olabilir. POS entegratör sanal pos ilk sanal pos tanımlama ve ilk kurulumda ücretsiz destek vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir